• Ana Sayfa
  • Genel
  • Google’ın Bard sohbet robotu o denli bir ziyana yol açtı ki! Görenler gözlerine inanamadı!

Google’ın Bard sohbet robotu o denli bir ziyana yol açtı ki! Görenler gözlerine inanamadı!

 Google’ın Bard sohbet robotu o denli bir ziyana yol açtı ki! Görenler gözlerine inanamadı!
Okunuyor Google’ın Bard sohbet robotu o denli bir ziyana yol açtı ki! Görenler gözlerine inanamadı!

Sizlere aktardığımız üzere Google, Bard isimli sohbet robotunu tanıtmıştı. Şimdi yeni olan Bard, ünlü ChatGPT yapay zeka lisan modeline karşı bir rakip olarak tanıtılmıştı. Lakin Bard, Google’ın çatı şirketi Alphabet için çok önemli bir ölçüde dolaylı yoldan ziyana yol açtı.

Bard’ın James Webb Uzay Teleskobu hakkında sorulan bir soruya yanlış yanıt vermesi ile birlikte Alphabet’in payları inanılmaz bir formda düşerek şirket 100 milyar dolar kaybetmiş oldu.

Bard, JWST sorusuna yanlış karşılık verdi, Google’ın payları 100 milyar dolar eridi

Google, geçtiğimiz günlerde Bard ile ilgili tanıtım ayrıntıları yayınlamıştı. Tanıtımda Bard’a JWST tarafından yapılan keşifleri dokuz yaşındaki bir çocuğa nasıl anlatabiliriz diye soruldu.

Ancak Bard, tuhaf ve yanılgılı bir biçimde James Webb teleskobunun Güneş Sistemi dışında yer alan bir gezegenin fotoğrafını çeken birinci teleskop olduğunu yanıt olarak verdi.

Google’ın Bard robotu yanlışlı bir halde yanıt veriyor.

Normalde 2M1207b isimli ötegezegenin fotoğrafı, Avrupa Güney Rasathanesi’nin (ESO) sahip olduğu Çok Büyük Teleskop (VLT) tarafından çekilmişti. Böylece bu gezegen 2004 yılında fotoğrafı çekilen birinci ötegezegen olma unvanına kavuşmuştu.

Bu bilginin yayılması ile birlikte Google’ın üst şirket Alphabet’in payları Çarşamba günü %9 düşerek 100 milyar dolar ziyan ile karşı karşıya kaldı.

Google tenkitlerin noktası oldu

Bard sohbet robotu, yeteri kadar test edilmediği için Google’a büyük tenkitler getirdi.

Google mevzuya ait açıklamasında “Bard’ın cevaplarının gerçek dünya bilgisinde kalite, güvenlik ve kapsamlılık açısından yüksek bir çıtayı karşıladığından emin olmak için dış geri bildirimleri kendi iç testlerimizle birleştireceğiz.” tabirleri yer aldı.

Bu açıklama ile birlikte Bard’ın kullanıma hazır olması için uzun bir müddet geçecek üzere gözüküyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap