Kripto pazarında ” ralli ” sürdürülebilir mi?

 Kripto pazarında ” ralli ” sürdürülebilir mi?
Okunuyor Kripto pazarında ” ralli ” sürdürülebilir mi?

Kripto para piyasası, 2023’te büyük bir sermaye akışı yaşadı ve bölümün geçen yılki ayı piyasasından çıkmak için birinci adımları atmasına yardımcı oldu. Şu anda, sanayinin hala birkaç rüzgarla karşı karşıya olduğu düşünülürse, rallinin sürdürülebilirliğine ilgi var.

Kripto pazarında ” ralli ” sürdürülebilir mi?

CoinMarketCap bilgilerine nazaran, bilhassa 8 Şubat prestijiyle global kripto sanayisi, 1 Ocak’ta kaydedilen 795 milyar dolardan yaklaşık 291 milyar dolarlık bir girişi temsil eden yaklaşık 1.086 milyar dolarlık bir piyasa kapitalizasyonunu denetim etti.

Küresel kripto piyasası pahası YTD tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Gerçekten de ralli, piyasanın Bitcoin ( BTC ) üzere yerleşik varlıklar ve bir fiyat patlaması sergileyen bir dizi altcoin liderliğindeki 1 trilyon dolarlık kritik değerlemeyi geri kazanmasına yardımcı oldu.

Özellikle, Bitcoin 2023’te neredeyse %40 yükseldi ve varlık 23.000$ direncini kırdıktan sonra kısa bir müddet için 24.000$ fiyat düzeyini geri aldı. Basına nazaran BTC, son yedi gün içinde %0,5’ten daha az paha kazanarak 23.169 $ kıymetindeydi.

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

2023’te öne çıkan öteki varlıklar ortasında Aptos ( APT ), Fantom ( FTM ) ve Solana ( SOL ) ile yapay zeka temaslı madeni paralar yer alıyor.

Kripto piyasası 2023 kazanımlarını sürdürebilir mi?

Küresel kripto piyasasının, makroekonomik faaliyetlerle ilgili olumlu gelişmelerin akabinde toparlandığını not etmek kıymetlidir. Örneğin, ABD enflasyonu yavaşladıktan sonra Bitcoin kısa bir müddet 24.000 dolara dokundu ve bu da Federal Rezerv faiz oranı artışlarında bir yavaşlama manasına geliyor.

Aynı vakitte Fed Lideri Jerome Powell, kurumun enflasyonu düşürme sürecini başlattığını kaydetti. Sonuç olarak, gelişme, enflasyonun düşeceğine ve Bitcoin üzere riskli varlıklara yöneleceğine dair bahis oynayan yatırımcıları rahatlatabilir.

Ayrıca, Bitcoin’in piyasa gidişatında çok kıymetli bir rol oynamasıyla varlık, neyin geleceğine dair ipucu verebilecek birkaç ticaret modeli sergiledi. Bu durumda, BTC kısa bir mühlet evvel, tarihî olarak bir yükseliş momentumunun sinyalini veren golden cross ticaret modelini doğruladı. Örneğin, model 2020 ve 2021 rallilerinden yalnızca aylar evvel sergilendi.

Düşüş hissi

Öte yandan, birinci kripto para ünitesi, piyasadaki mevcut meçhullüğü vurgulayan düşüş hisleriyle boğuşuyor. Finbold tarafından 7 Şubat’ta bildirildiği üzere Bitcoin, 1,85 milyon adresin 22,987 ila 23,662 dolar ortasında değişen bir meblağda 1,13 milyon BTC satın aldığını gördü. Bitcoin yararlarını 23.000 doların üzerinde tutmakta zorlanırken, zincir üstü gelişme yakın bir satışın sinyalini verebilir.

4.000’den fazla Amerikalı yetişkin, Bitcoin’in önümüzdeki altı ay içinde 15.000 doların biraz üzerinde süreç görebileceğini kestirim ederken, yatırımcılar da varlığın sonraki gidişatı konusunda düşüş eğilimi gösteriyor.

Bu ortada, piyasa şartları büyük ölçüde belirsizliğini koruyor. Tekrar de, kurumların benimsenmesi ve Ripple ve Menkul Değerler Borsası Komitesi ( SEC ) davasının sonucu üzere yasal istikametler üzere başka faktörleri göz önünde bulundurmakta yarar var.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap