• Ana Sayfa
  • Genel
  • Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in başarısız olma ihtimalinin bu yüzden düşük!

Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in başarısız olma ihtimalinin bu yüzden düşük!

 Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in başarısız olma ihtimalinin bu yüzden düşük!
Okunuyor Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in başarısız olma ihtimalinin bu yüzden düşük!

Bitcoin’in ( BTC ) anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto, bir defasında dijital para ünitesinin neden evvelki misal eserlere kıyasla başarısız olma ihtimalinin düşük olduğuna inandığını açıklamıştı.

Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in başarısız olma ihtimalinin bu yüzden düşük!

Tam 14 yıl evvel bugün Nakamoto Enstitüsü web sitesinde yayınlanan açıklaması, Bitcoin’i daha evvelki dijital para üniteleri oluşturma teşebbüslerinden ayıracağını düşündüğü eşsiz özelliklerin ana çizgilerini çiziyor.

Satoshi, 1990’lardaki merkezi sistemlerin başarısızlıkları nedeniyle birçok kişinin “e-para ünitesini kayıp bir neden olarak” reddettiğini kabul etti ve bunların merkezi olarak denetim edildiğini savundu, bu da onları başarısızlığa mahkum etti. Buna karşılık, Bitcoin’in merkezi olmayan, inanca dayalı olmayan sisteminin onu başarısızlığa karşı daha dirençli hale getirdiğine inanıyordu.

Satoshi, “1990’lardan beri iflas eden tüm şirketler yüzünden pek çok insan otomatik olarak e-para ünitesini kayıp bir dava olarak reddediyor. Umarım onları mahkûm edenin bu sistemlerin sadece merkezi olarak denetim edilen tabiatı olduğu açıktır. Sanırım birinci sefer merkezi olmayan, itimada dayalı olmayan bir sistemi deniyoruz,” diye yazdı.

Nakamoto’nun Bitcoin planı

Özellikle, Nakamoto’nun alıntısı, anonim yaratıcının klasik finansa alternatif olarak hareket edebilecek bir sistem kurma planını vurguladığı için kripto etraflarında kıymet kazandı.

Finbold tarafından bildirildiği üzere Nakamoto, Bitcoin süreçlerinde de yer aldı. Özellikle 14 yıl evvel birinci Bitcoin süreci, gönderici pozisyonunda olan Nakamoto tarafından başlatıldı.

12 Ocak 2009’daki süreç, Nakamoto’nun Bitcoin blok zincirindeki birinci alıcı olan bilgisayar bilimcisi Hal Finney’e 10 BTC aktardığını gördü.

Satoshi’nin projeksiyonuna uygun olarak, Bitcoin bir noktada global bir fenomen haline geldi ve yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir piyasa kıymetini denetim etti. Sahiden de Bitcoin’in özellikleri, onu bir yatırım eseri üzere kullanım durumları alırken klasik para ünitelerine ve ödeme sistemlerine cazip bir alternatif haline getirdi.

Bununla birlikte, Bitcoin’in seyahati, düzenleyici belirsizlik ve yüksek fiyat oynaklığı da dahil olmak üzere çeşitli mahzurlar tarafından engellendi. Fakat varlık, son on yılda hala en güzel performans gösteren varlıklar ortasında öne çıkmayı başardı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap