• Ana Sayfa
  • Genel
  • Terra Classic’in piyasa bedeli, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var?

Terra Classic’in piyasa bedeli, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var?

 Terra Classic’in piyasa bedeli, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var?
Okunuyor Terra Classic’in piyasa bedeli, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var?

Çöken Terra ( LUNA ) ekosisteminin özgün zinciri olan Terra Classic ( LUNC ), Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler Borsası Kurulu’nun ( SEC ) kurucusu Do Kwon’u resmi olarak görevlendirmesinin akabinde bir sermaye çıkışı yaşıyor.

Terra Classic’in piyasa kıymeti, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var?

Sermaye çıkışı, LUNC’nin piyasa bedelinin, basın vaktinde 986.31 milyon $ olan kıymetiyle 1 milyar $’ın altına düşmesine neden oldu. CoinMarketCap’in datalarına nazaran kıymet, son 24 saatte kaydedilen 1,04 milyar dolardan yaklaşık 54 milyon dolarlık bir kaybı temsil ediyor.

LUNC bir günlük piyasa bedeli. Kaynak: CoinMarketCap

Piyasa bedelindeki değişim, jetonun 0,000168 $ olan fiyatına da yansıdı. Nitekim de son 24 saatte LUNC’nin bedeli yaklaşık %4 düştü.

LUNC bir günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold.

SEC’in Do Kwon’a açtığı dava

ABD düzenleyicisine nazaran Kwon ve firması Terraform Labs, ödemeler için TerraUSD’yi kimin kullandığı da dahil olmak üzere çeşitli hususlarda yatırımcıları yanıltmaktan sorumluydu ve hem getiri sağlayan Anchor Protocol hem de LUNA token kripto varlık menkul değerleri olarak isimlendirdi.

Bu doğrultuda SEC, Terraform ve Kwon’u dolandırıcılıkla, oburlarının yanı sıra kayıtsız menkul değerler satmakla ve kayıtsız menkul değer bazlı takaslar satmakla suçluyor.

Dava, “Terraform ve Kwon, yatırımcıları Terraform’un teklifinin en kıymetli taraflarından biri hakkında yanılttı – UST’nin istikrarı, kelamda ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik ‘stablecoin’,” dedi. SEC, “UST ve LUNA’nın varlık rezervi yahut öbür bir dayanağı olmadığı göz önüne alındığında, UST’nin fiyatının 1,00 $’lık ‘sabit’ pahasının altına düşmesi ve algoritma tarafından süratli bir formda geri yüklenmemesi, tüm Terraform ekosistemi için bir felaket manasına gelir” dedi.

SEC şikayetine nazaran, Kwon ve Terraform, Mayıs 2021’de neredeyse 10 sent düşen UST’nin bedelini istikrara kavuşturmak için isimsiz bir ABD ticaret şirketiyle işbirliği yaptı. Ticaret firmasının UST jetonları satın aldığı ve karşılığında Terraform’un onlara LUNA verdiği sav edildi.

LUNC için sırada ne var?

Terra’nın çöküşünden bu yana, kaçak olarak kalan Kwon’un etrafındaki haberlerle LUNC’nin kıymetinin büyük ölçüde düzeldiğini belirtmekte yarar var. Bilhassa, kendisine karşı etkin bir kırmızı bülten bulunan Kwon’un, yetkililer onu takip etmeye devam ederken Sırbistan’da ikamet ettiği sav ediliyor.

Aynı vakitte Kwon, yetkililerin onu ülkenin sermaye piyasası maddelerini ihlal etmekle suçladığı Güney Kore’de başka bir dava ile karşı karşıya.

Genel olarak, LUNC’nin sıfıra düşmesi büyük ölçüde bekleniyordu; lakin topluluk, belirteci kurtarmak için çeşitli tedbirler uygulamaya devam ediyor. Başlangıçta, kısa sıkıştırma LUNC sahipleri ortasında tanınan bir kampanyaydı.

Bununla birlikte, LUNC ağı, yerleşik kripto varlıklarından, geliştirme faaliyetlerinden ve fazla belirteçlerin hızlandırılmış yakılmasından dayanak alıyor.

Bu ortada, CoinMarketCap’teki LUNC topluluğu token konusunda optimistliğini koruyor. Bir Finbold raporuna nazaran topluluk, Terra Classic’in 28 Şubat 2023’te muhtemelen 0,0002034 dolardan süreç göreceğini varsayım ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap