Amazon çalışanları İngiltere’de birinci sefer greve gitti

 Amazon çalışanları İngiltere’de birinci sefer greve gitti
Okunuyor Amazon çalışanları İngiltere’de birinci sefer greve gitti

Amazon’un Coventry ikmal merkezindeki GMB sendika çalışanlarının % 98’i “tarihi” grev lehine oy kullandı ve bu yılın başlarında 25 Ocak için bir grev tarihi ilan etti. Fabrikadaki 1.000 çalışandan 300’ü sendikalı ve aksiyona katılması bekleniyor.

Amazon, Engadget’e yaptığı açıklamada, grevin boyutunun “İngiltere çalışanlarının sadece %1’i” olduğunu söyledi. 2018’den bu yana fiyatların %29 arttığını ve enflasyonla çaba eden emekçilere yardım etmek için bir defaya mahsus 500 sterlin ödeme yaptığını da kelamlarına ekledi. “Çalışanlara ayrıyeten özel sıhhat sigortası, hayat sigortası, sübvansiyonlu yemekler ve çalışan indirimi dahil olmak üzere binlerce daha bedelli kapsamlı yararlar sunuluyor.”

Bununla birlikte, BBC’nin görüştüğü iki çalışan, Amazon’un geçen Ağustos ayında saatte 10,50 ila 11,45 sterlin ortasında küçük bir fiyat artışı teklifinin, şirketin karı ve yüksek enflasyon göz önünde bulundurulduğunda çok düşük kaldığını söyledi. Darren Westwood BBC’ye verdiği demeçte, “Bu beşerler, Amazon’un paylarının tavan yaptığı salgın boyunca iki yıl çalıştılar, karların hayal bile edilemez hale geldiğini gördüler.”

Amazon çalışanları İngiltere’de birinci kere greve gitti

Ayrıca Amazon’un depo robotlarına “daha düzgün davranıldığını” söyleyerek şirketin çalışma kültürünü de kınadılar. Westwood, çalışanların daima izlendiğini ve birkaç dakika süren rastgele bir boşta kalma müddeti için sorgulandığını söyledi. Ayrıyeten kimi çalışanların iki yakalarını bir ortaya getirebilmek için haftada 60 saat çalıştığını da kaydetti.

2022 yılının nisan ayında, Amazon’un Staten Island deposundaki çalışanlar, ABD’de bir sendikaya katılan birinci departman olmak için oy kullandı ve Amazon’un temyiz başvurusu geçen hafta reddedildi. Şirket geçtiğimiz günlerde, çoğunluğu perakende ve işe alım kısımlarından olmak üzere 18.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Amazon, bilhassa bir kasırgada bir deponun çökmesinden sonra, sık sık berbat çalışma şartlarıyla suçlandı ve ayrıyeten sendika zıddı faaliyetleri nedeniyle tenkitlere maruz kaldı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap