YouTube çalışanlarını sıkıştırmaya devam ediyor

 YouTube çalışanlarını sıkıştırmaya devam ediyor
Okunuyor YouTube çalışanlarını sıkıştırmaya devam ediyor

Alphabet Çalışanları Sendikası (AWU), Ulusal Çalışma Alakaları Şurası’na (NLRB) YouTube ana şirketi Alphabet ve işçi şirketi Cognizant’ın şubat ayından itibaren uzaktan çalışanları cezalandırmak için ani bir ofise dönüş atılımı kullandığını tez ederek şikayette bulundu.

Şikayete nazaran yöneticiler, Austin’deki sendika örgütlenme eforlarını “soğutmak” için öbür ofislere de iş gönderiyor, bu ortada bir amirin personellere üstü kapalı olarak sendika aksisi tehditlerde bulunduğu argüman ediliyor.

İşçiler sözleşmeliyken, Alphabet ve Cognizant’ın “ortak işveren” olduğunu sav ediyor. Şayet öyleyse, Alphabet de çalışma şartlarından sorumlu olacak ve Austin bölgesi grubu bir sendika lehine oy kullanırsa müzakerelere katılmak zorunda kalacak.

YouTube çalışanlarını sıkıştırmaya devam ediyor

Bir Cognizant sözcüsü, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, çalışanın sendikalaşma dilekçesinden evvel ofise kesin dönüşün “tamamen planlı” olduğunu ve 2021 Aralık ayından bu yana çalışanlara “defalarca ve dengeli bir şekilde” ofise dönüş siyasetini anlattıklarını argüman etti. Sözcü, Austin bölgesini isteyerek terk eden ve yüz yüze çalışmaya geri dönemeyen yüklenicilerin Cognizant’taki öbür işler için de “düşünülebileceğini” söylüyor.

Bu, Alphabet ve sendika yanlısı müteahhitler ortasındaki tansiyondaki birinci olay değil. 2022 baharında, Google Haritalar’da çalışan Washington eyaleti Cognizant çalışanları, argümana nazaran makul olmayan bir ofise dönüş programı nedeniyle greve gidecekleri konusunda uyardılar. Bunun üzerine Cognizant ofise dönüşleri 90 gün erteledi. Bu ortada Google’da birçok kafeterya çalışanı, daha güzel şartlar ararken pandemi sırasında sessizce sendikalaştı.

Tartışma, Alphabet’in güçlü ekonomik şartlar ve düşen karlar nedeniyle dünya çapında 12.000 kişiyi işten çıkarmasının akabinde geldi. Bu sayı sırf direkt çalışanları kapsamakla birlikte, istihdam maliyetlerini düşürme baskısını da yansıtıyor. Bu da, daha uygun fiyat ve toplumsal haklar arayan sendika yanlısı emekçilerle çatışmaların artmasına yol açabilir.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap