• Ana Sayfa
  • Genel
  • DeFi kullanıcılarının sayısında inanılmaz artış! Bu ne mana taşıyor?

DeFi kullanıcılarının sayısında inanılmaz artış! Bu ne mana taşıyor?

 DeFi kullanıcılarının sayısında inanılmaz artış! Bu ne mana taşıyor?
Okunuyor DeFi kullanıcılarının sayısında inanılmaz artış! Bu ne mana taşıyor?

Kripto para ünitesi sanayisi kimi kuvvetli ve değişken devirlerden geçse de bölüme dahil olan etkin kullanıcı sayısı düşmedi. Tam aykırısı, yeni dataların gösterdiği üzere büyümesi yavaşlasa da artmaya devam etti.

DeFi kullanıcılarının sayısında inanılmaz artış! Bu ne mana taşıyor?

Analiz platformu Statista tarafından 9 Ocak’ta yayınlanan araştırmanın sonuçlarına nazaran, Aralık 2017 ile 9 Ocak 2023 ortasında dünya çapında merkezi olmayan bir finans ( DeFi ) varlığı satın alan yahut satan eşsiz adreslerin günlük sayısı arttı.

Aralık 2017’den bu yana eşsiz faal DeFi adreslerinin sayısı. Kaynak: Statista

Her ay sonu için yuvarlatılmış sayılara nazaran, Aralık 2017 sonunda sadece 189 olan DeFi kullanıcı sayısı, beş yılda %3.537.730 artışla 9 Ocak 2023’te 6.686.500’e ulaştı.

2023’te bu sayı artmaya devam ederek %0,54 artarak 1 Ocak’ta 6.650.801’den 9 Ocak’ta kaydedilen sayıya ulaştı. Lakin, faal DeFi kullanıcılarının sayısı erken devirden bu yana 300.000 arttığı için bu büyüme yavaşlamaya başladı. 2021’in birebir periyodundaki artışın yarısından daha azını temsil eden 2022.

Araştırma metodolojisi

Araştırma metodolojisi, DeFi ile bağlı belli projelerin satın alınması yahut satılmasıyla ilgili eşsiz adreslerin sayısını ölçmeye çalışan bir ağ tarama kodunun kullanılmasını içeriyordu. Örneğin, kod, Mart 2022’de piyasa kıymeti bir milyar ABD dolarını aşan iki protokol olan Uniswap ( UNI ) ve Aave ( AAVE ) ile bağlantılı data alma komutlarını listeler.

Bununla birlikte kaynak, birden çok eşsiz adres kullanan bireyler nedeniyle sayıların “abartılı” olabileceğini kabul ediyor ve süreçlerin sadece Ethereum ( ETH ) ağında mı yoksa öbür blok zincirlerinde mi ölçüldüğünü belirtmiyor.

Statista’dan Raynor de Best’in açıkladığı üzere, DeFi, ” kripto para üniteleri yahut [mübadele edilemez tokenler ( NFT’ler )] üzere, resmi bir hükümet tarafından izlenmiyor”, bu nedenle pazar boyutuna ait tek bilgi kaynağı çoklukla “‘ağ etkinliğini’ ölçmek için prosedürler – DeFi için en çok kullanılan blok zinciri yahut öteki bir yer olan Ethereum blok zinciri/ağı üzerindeki aktivite.”

Kripto kabulü devam ediyor

Küresel idare danışmanlığı şirketi Boston Consulting Group’un (BCG) Temmuz 2022’de, hem ferdi hem de kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendirilen kripto para benimsenmesinin muhtemelen daha da hızlanacağını ve bölümün 2030 yılına kadar muhtemelen bir milyar kullanıcı biriktireceğini söylediğini belirtmek de değerlidir.

Bu ortada, daha yeni bilgiler, Dünya Ekonomik Forumu ile birlikte, global kripto sahiplerinin toplam sayısının Ocak ayında 306 milyondan Aralık ayında 425 milyona çıkarak %39 artmasıyla, kripto kabulünün 2022 yılının tamamı boyunca keskin bir formda arttığını gösterdi. (WEF) yetkilisi , 2023’te blok zincirine yatırım yapmaya daha fazla ilgi görüyor.

Diğer yerlerde, kriptoyla ilgili içerik, faal İngilizce konuşan Twitter kullanıcıları ortasında en çok büyüyen hususlar ortasında yer alıyor ve toplumsal ağın dahili araştırmasına nazaran, 2021’in sonlarında tüm vakitlerin en yüksek düzeyine (ATH) ulaşıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap