Google’ın yapay zekası rapçilere rakip olacak!

 Google’ın yapay zekası rapçilere rakip olacak!
Okunuyor Google’ın yapay zekası rapçilere rakip olacak!

Bu, birinci AI müzik üreteci değil, TechCrunch’ın belirttiği üzere, Google’ın AudioML’si ve OpenAI’nin Jukebox’ı üzere projeler de daha evvel sıkıntıyı ele aldı. Fakat MusicLM’nin modeli ve geniş eğitim data tabanı (280.000 saatlik müzik), şaşırtan çeşitlilikte ve derinlikte müzik üretmesine yardımcı oluyor.

Yapay zeka sırf çeşitleri ve enstrümanları birleştirmekle kalmıyor, birebir vakitte bilgisayarların kavraması olağanda sıkıntı olan soyut kavramları kullanarak modüller da yazabiliyor. Bir “merak ve huşu duygusu” uyandıran “uhrevî” bir ezgiye sahip bir dans müziği ve reggaeton karışımı istiyorsanız, MusicLM bunu gerçekleştirebilir. Teknoloji uğultu, ıslık yahut bir tablonun tarifine dayalı melodiler bile üretebiliyor.

Elbette MusicLM’nin birçok AI oluşturucuda olduğu üzere meseleleri da var. Birtakım besteler biraz tuhaf geliyor ve vokaller de anlaşılmaz olma eğiliminde. Ve performansların kendileri beklediğinizden daha âlâ olsa da, insan işlerinin yapamayacağı biçimde sık tekrara sahip olabiliyor.

Google’ın yapay zekası rapçilere rakip olacak!

Teknolojinin yakın vakitte kullanılabilir olmasını ise beklemeyin. Öbür Google AI oluşturucularında olduğu üzere, araştırmacılar MusicLM’yi telif hakkı tasaları nedeniyle halka açıklamıyor. Yayın sırasında üretilen müziğin yaklaşık yüzde biri direkt eğitim müziklerinden kopyalanmış. Yapay zeka müziğinin lisanslanmasıyla ilgili sorular şimdi çözülmemiş olsa da Eric Sunray’in 2021 tarihli bir teknik incelemesi, özgün seslerin gereğince “tutarlı” izinin olduğunu ve yapay zeka müziğinin çoğaltma haklarını ihlal edebileceğini öne sürdü. Yani AI tarafından oluşturulan müzikleri yayınlamak için müsaade almanız gerekebilir.

AI aslında müzikte bir yere sahip. Holly Herndon ve Arca üzere sanatkarlar, albümler ve müze müzikleri üretmek için algoritmalar kullandılar. Fakat bunlar ya işbirlikçi (Herndon’da olduğu gibi) ya da kasıtlı olarak öngörülemez (Arca’nınki gibi). MusicLM prime time için hazır olmayabilir lakin yapay zekanın stüdyoda daha büyük bir rol oynayabileceği bir geleceğe işaret ediyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap