Microsoft, Google’ın en büyük gelirini elinden almak istiyor

 Microsoft, Google’ın en büyük gelirini elinden almak istiyor
Okunuyor Microsoft, Google’ın en büyük gelirini elinden almak istiyor

Microsoft, son vakitlerde yapay zeka takviyeli sohbet botuyla ziyadesiyle öne çıkıyor. Bu botu Bing’in içine reklam yerleştirme konusunda da kullanmak isteyen şirketin bu mevzuda reklam ajansları ile görüştüğü bildirildi. Reuters’ın bildirdiğine nazaran, şirket orada reklamları test ediyor ve bunların ortasına klasik arama reklamları yerleştiriyor.

Reklam ajansı görüşmeleri hala erken kademede olduğu söyleniyor. Yalnızca birkaç kullanıcının sohbet botuna erişimi varken, milyonlarca daha kullanıcının bekleme listesinde olduğu belirtiliyor. Bu nedenle Microsoft, reklamları çabucak dahil etmek konusunda çabuk etmiyor.

Microsoft, sohbet botunun daha konuşma odaklı bir yaklaşıma sahip olduğunu ve bu da daha fazla kullanıcıyı ve hasebiyle reklam verenleri çekeceğini iddia ediyor. Sohbet botundaki reklamlar, klâsik arama reklamlarından daha bariz bir biçimde görünebilir. Kullanıcıların cevaplar için kullandığı linklerde de reklamlar görülebilecektir. Microsoft, teknolojinin reklam potansiyelini keşfetmeye başlarken ortakları ve reklam verenlerle birlikte çalışacağını söyledi.

Microsoft, Google’ın en büyük gelirini elinden almak istiyor

Sohbet botlarının içine reklam yerleştirme konusu, Bing’in sohbet botu ve muhtemelen Google’ın Bard’ı için şaşırtan olmayan bir gelişme. Yaratıcı yapay zeka sohbet botları, insanların bilgi bulma biçimlerini yine şekillendirmenin potansiyeline sahip olsalar da, birtakım ezalar da yaşatabilirler.

Şu anda arama gelirlerinin ne kadar kıymetli olduğu göz önüne alındığında (Alphabet’in 2022’deki 282,8 milyar dolarlık gelirinin yarısından fazlası aramalardan geliyor), şirketler sohbet botlarını ticarileştirmek için yarışacakları kesin. Tabi bu ticarileşmenin yolu da sohbet botları ile birlikte servis edilecek reklamlardan geçecektir.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap