• Ana Sayfa
  • Genel
  • ‘Kripto bağımlılığı ile gayret eden rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor

‘Kripto bağımlılığı ile gayret eden rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor

 ‘Kripto bağımlılığı ile gayret eden rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor
Okunuyor ‘Kripto bağımlılığı ile gayret eden rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor

Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ( ETH ) üzere kripto para ünitelerinin yükselişiyle birlikte, daha fazla insan bu pazara yatırım yapıyor ve ticaret yapıyor. Bununla birlikte, dijital varlıkların yüksek oynaklığı ve kar elde etme heyecanı ile birtakım bireyler dala bağımlı hale geldi.

‘Kripto bağımlılığı ile uğraş eden rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor

BBC’nin 4 Şubat’ta bildirdiğine nazaran, bu çizgide, dünya çapında ‘ kripto bağımlılığı ‘ ile gayret eden insanlara hizmet sunan lüks rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor.

Özellikle, bu merkezler tipik olarak alkol, uyuşturucu ve yeme bozuklukları üzere öbür bağımlılıkları tedavi etmeye yönelik programlar sunar. Merkezlerin birden fazla, çeşitli bağımlılıkların tedavisinde tecrübeye sahip sertifikalı ruh sıhhati danışmanları tarafından terapi sunmaktadır.

İlginç bir biçimde, merkezler son iki yılda dijital varlıklarla ilgili davaları ele almak için artan talepler aldı. Kıymetli fiyat dalgalanmalarının devir boyunca piyasayı karakterize ettiğini belirtmekte yarar var.

Yüksek ücretler

Örneğin, Londra da dahil olmak üzere birçok Avrupa kentinde lüks bir rehabilitasyon merkezi olan The Balance, kripto bağımlılığı tedavisinde uzmanlaşmış hizmetler sunuyor. Rapor, tesis hizmetlerinin terapi, masaj, yoga ve bisiklet seyahatlerini kapsayan yaklaşık 75.000 $ ‘a mal olduğunu gösteriyor.

Başka yerlerde, İsviçre merkezli Paracelsus Recovery, kripto bağımlılığı tedavileri sunan örnek alınan rehabilitasyon merkezleri ortasında yer aldı. Merkez tedavisi dört ila altı hafta ortasında değişiyor ve bir hastanın haftalık 104.000 dolar ödediği bildiriliyor. Merkezin tedavisi ayrıyeten kan testleri, bireye özel diyet planları, yoga, akupunktur ve gerektiğinde ilaç tedavisini de içeriyor.

Yüksek fiyatlarla ilgili endişeler

Bağımlılık uzmanları, kripto bağımlılığı tedavisinin yüksek maliyeti konusunda kuşkucu kalsa da, durumun tedavisi başka bağımlılıklarınkine misal. Terapi, ilaçlar ve sağlıklı değiştirme faaliyetleri üzere müdahaleleri içerir.

“Çaresiz insanlardan para kazanıyorlar. Rutgers Toplumsal Hizmet Okulu Kumar Araştırmaları Merkezi yöneticisi Lia Nower, “Kripto ticareti, spor bahisleri yahut piyango oynama bağımlısı olsanız da, belirtileriniz ve tedaviniz büyük ölçüde tıpkı olacaktır” dedi.

Bağımlılığın tedavisinde uzmanlar, yoksunlukla başlamayı ve telaş, sonluluk ve uykusuzluğa yol açabilecek mahrumluk semptomlarını yönetmeyi ve akabinde daha sağlıklı finansal yatırım seçenekleri sunmayı önerdi.

Bununla birlikte, birtakım rehabilitasyon merkezleri, kripto bağımlılığının kumar üzere başka şartlara benzeri biçimde ele alınabileceği fikrini reddetti.

Paracelsus Recovery CEO’su Jan Geber, “Kripto ticareti yasal bir hava taşırken, kumar daha çok potansiyel olarak problemli olarak konuşuluyor” dedi.
Özellikle, dijital varlıkların düzenlenmemiş tabiatı, bağımlıların yardım aramasını zorlaştırıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap