• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Sarsıntıda enkaz altında kalmak istemiyorsanız bunları kesinlikle yapın!

Sarsıntıda enkaz altında kalmak istemiyorsanız bunları kesinlikle yapın!

 Sarsıntıda enkaz altında kalmak istemiyorsanız bunları kesinlikle yapın!
Okunuyor Sarsıntıda enkaz altında kalmak istemiyorsanız bunları kesinlikle yapın!

Türkiye; tarihin en büyük deprem felaketlerinden olan 6 Şubat Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde iki büyük zelzele afeti ile 10 vilayette yürek dayanmayan kayıplar vermiş durumda. Bu felaketten anlaşılan o ki sarsıntı jenerasyonunda yaşadığımız bu coğrafyada, hayat alanlarımızın ihmale gelmemesi için birçok ögesi hayatımıza dahil etmeliyiz. Asortie Mobilya İdare Konseyi Üyesi Sn. Gafur Yılmaz; zelzele siyasetlerinin ülkemizde daha hassas ve inançlı şeklide yürütülmesi değerli, bununla birlikte vatandaşlarımızın da meskenlerini dekora ederken sarsıntı ve gibisi afetlerde mümkün hasarların önüne geçilmesi için hassas davranmalarının değerini lisana getirdi.

Peki zelzeleye uygun konut dekorasyonu konusunda neler yapmalıyız ve eşyaları nasıl dizayn etmeliyiz?

Yılmaz: “Yaşam alanlarımızı dekora ederken sarsıntı ve gibisi afetlere karşı kimi güvenlik tedbirleri almamız gerekmektedir. Bilhassa ülkemizin deprem ülkesi olduğunu düşünürsek dekorasyonda daha hassas davranmalıyız. Pekala sarsıntıya uygun mesken dekorasyonu konusunda neler yapmalıyız ve eşyaları nasıl dizayn etmeliyiz? Asortie Mobilya ve Dekorasyon Şirketi olarak yaptığımız yurt içi ve yurt dışı birçok projede şıklık ve konfor kadar güvenliğe de değer vermekteyiz.

Ev dekorasyonunda mobilyaların biçimi, kumaşının dokusu, rengi, boyutu üzere birçok ögeye dikkat edilir. Müşterilerimiz için kıymetli olan dekorasyonun her detayı ve konforu elbette pahalı. Lakin ömür alanlarımızı dekora ederken güvenliğimize de dikkat etmeliyiz. Konutlarımızı sarsıntıya karşı daha inançlı halde düzenlemek zorundayız.” dedi

Deprem anında mani olabilecek dekoratif eserlerden kaçınıyoruz!

Depremden kaynaklı konutumuzda oluşabilecek hasarları en aza indirmek için dekorasyon konusunda birtakım tedbirler almak gerekmektedir. Öncelikle büyük mobilyalarımızı sabitlemek gerekir. Bunun için vitrin, konsol, gardırop kitaplık vestiyer ve TV ünitesi üzere eşyalar kesinlikle sabitlemeyi öneriyoruz. Muhtemel kazalara karşı hem kendinizin hem mobilyalarınızın ziyan görmemesi için bu eşyaları duvara montajlamak değerli. Bu ortada çivi yerine vida yahut dübel kullanmaya ihtimam gösterip tekrar dekorasyonumuza ihtimam göstermekteyiz.

Sehpa, masa, sandalye koltuk üzere eşyalarımızın da sağlam ve sağlam gereçli olmasına dikkat ediyoruz. Bilhassa sarsıntı anında kaçış durumlarına mani olabilecek dekoratif eserlerden kaçınıyoruz.

Vitrin, konsol ve benzeri mobilyalarımızın içerisine ağır eşyaların gerçek yerleştirilmesi de kıymetli. Alanında uzman mimar takımımız ile dekorasyon projelerimizi oluştururken birçok noktaya bilhassa dikkat ediyoruz. Ağır nesnelerin alt kısımlara yerleştirilmesi sallanma durumunda üzerimize düşmesine mani olabiliriz. Ayrıyeten içerisine nesne koyduğumuz dolapların kilitli kulplardan oluşmasına dikkat edip inançlı bir ortam oluşturmaya dikkat ediyoruz.

Avizelerin şık olması gerektiği kadar hafif yapıda da olmasına değerli.

Mobilya ve Dekorasyon dalında 53. yılını süren Sn. Gafur Yılmaz, dekorasyon konusunda müşterilerinin konforu ve güvenliği için her ayrıntıya ihtimam gösterdiklerini belirtti. “Önemli öbür bir dekorasyon kesimi olan aydınlatma eserleri de klasik konut dekorasyonunun olmaz ise olmaz kesimleridir. Güvenlik konusunda en hassas davrandığımız aydınlatma eserleri olan avizeler şık olması gerektiği kadar hafif yapıda da olmasına değerli. Ağır Avizelerin gerçek ve sağlam montelenmesi ve yatak üzeri ya da koltuk üzerlerine gelmemelerine de itina göstermekteyiz.” dedi

Deprem bölgelerinde yapılacak yeni konutlarında mimari projelerinde inançlı ve konforlu olabilmeleri ismine ellerinden ne gelirse yapmaya hazır olduklarını belirten Yılmaz; “Klasik ve lüks dekorasyon bizim için ne kadar kıymetli ise sarsıntı ve gibisi felaketlerde yanlışsız tasarım ve montaj süreçleri ile hasarları en taban hale getirebilmek ve bir daha bu kadar can ve mal kaybını önlemek hepimizin öncelikli vatandaşlık görevidir” dedi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap