• Ana Sayfa
  • Genel
  • Starbucks’tan Volkswagen’e Türkiye’ye yardım elini uzatan memleketler arası şirketler

Starbucks’tan Volkswagen’e Türkiye’ye yardım elini uzatan memleketler arası şirketler

 Starbucks’tan Volkswagen’e Türkiye’ye yardım elini uzatan memleketler arası şirketler
Okunuyor Starbucks’tan Volkswagen’e Türkiye’ye yardım elini uzatan memleketler arası şirketler

Türkiye merkez üssü Kahramanmaraş’ta olan iki büyük zelzeleyle sarsıldı. Bunlardan birincisi 7,7 büyüklüğündeydi ve sabaha karşı saat 04.17’de gerçekleşti. Bölge insanı ve Türkiye tam 10 vilayetimizi etkileyen bu sarsıntının şokunu şimdi atlatamamıştı ki ikinci felaket ortaya çıktı. Saatler 13.17’yi gösterdiğinde meydana gelen 7,6’lık zelzele, yıkımın daha da artmasına sebep oldu.

Starbucks’tan Volkswagen’e Türkiye’ye yardım elini uzatan memleketler arası şirketler

Türkiye tarihi aslında deprem felaketleriyle dolu. Düzce, Erzincan, Elazığ, Gölcük sarsıntıları elbette birinci akla gelenler lakin şunu kabul etmek gerekir ki hiç biri bu kadar yıkıcı olmamıştı. Arkası gerisine sallanan bölgedeki 10 vilayetten geriye ise yıkılan binalar, yakınlarını kaybeden beşerler ve depremzedeler kaldı. Türkiye’ye yardım elini uzatan birinci ülke Azerbaycan olurken daha pek çok devletten kurtarma takımları ülkemize geldi.

Starbucks’tan Volkswagen’e Türkiye’ye yardım elini uzatan milletlerarası şirketler

Bölgedeki depremzedelere maddi yardım yapacağını açıklayan memleketler arası şirketlerin de çok sayıda olduğunu söylemek mümkün. Birinci başsağlığı iletisini felaketten tam 4 gün sonra yayınlayan Starbucks da bu yardıma katılan şirketlerden bir tanesi. Gelen yansılar üzerine daha fazla geri planda durmayan şirket, tam 19 milyon TL’lik bağış yaptığını duyurdu. Kotex sarsıntı bölgesine 1 milyon adet hijyenik ped gönderdiğini duyururken, Johnson & Johnson 1 milyon dolar yardım sağlayacağını açıkladı.

Alman otomotiv devi Volkswagen de yardım kampanyasına sessiz kalmayanlar ortasında. 1 milyon Euro bağış yapılacağını duyuran şirketin yanı sıra Toyota Türkiye de konteyner mesken projesine 20 milyon TL katkıda bulunduğunu açıkladı. Ülkemizde faaliyet gösteren Hyundai’nin Güney Kore’de yer alan merkeziyse 1.8 milyon dolarlık yardım yapacağını söyledi. Şirketin Türkiye ayağı olan Hyundai Assan ise AFAD’a 10 milyon TL’lik dayanak sağlayacağını söz etti.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap