• Ana Sayfa
  • Genel
  • Xiaomi akıllı telefonları 500 MB/sn hızlandıracak olan sisteme geçiyor!

Xiaomi akıllı telefonları 500 MB/sn hızlandıracak olan sisteme geçiyor!

 Xiaomi akıllı telefonları 500 MB/sn hızlandıracak olan sisteme geçiyor!
Okunuyor Xiaomi akıllı telefonları 500 MB/sn hızlandıracak olan sisteme geçiyor!

USB-C bugün çabucak hemen her Android akıllı telefonlarda kullanılıyor. Hatta Avrupa Birliğinin aldığı kararla birlikte önümüzdeki yıllarda Apple, iPhone 15‘lerde de bu teknolojiYİ kullanılabilir.

USB 2.0 şimdiye kadar kimi akıllı telefonlarda kullanıldı lakin şu anda epeyce modası geçmiş bir standart olarak kabul ediliyor. En azından Xiaomi için o denli. Xiaomi 13 ve Redmi K60 Pro şirketin yeni sunduğu standartla gelecek olan birinci telefonlar olacak.

Xiaomi yeni standartla aygıtlarını hızlandıracak

Çinli blog muharriri Digital Chat Station, Xiaomi’nin bu yılki akıllı telefonlarının ve tabletlerinin USB-C konektör sürümü olan 3.x ile donatılacağını sav etti. Bu konektör sayesinde, transfer suratlarında kıymetli bir değişiklik sağlanacak. Xiaomi, Çin’in en büyük beş akıllı telefon üreticisi ortasında hala USB 3’e geçmemiş olan tek firmaydı.

Teorikde azamî transfer suratı USB 2.0 ilişki noktaları için 480 Mbps’dir. USB 3’e geçiş sayesinde, 5 Gbps’ye kadar sürat sağlanabilir. Bu bizlere yaklaşık olarak azamî 625 MB/s sürat veriyor, lakin USB 3.0 transfer için toplam 10 bitten yalnızca 8’ini kullandığından, bu bedel 0,8 ile çarpıldığında 500 MB/S yapıyor.

Sonuç olarak, azamî transfer suratının 500 MB/s seviyesinde olması, eski standartta kullanılan (60 MB/sn) bedelinden daha düzgün sonuçlar verebilir.

Eski standart varken büyük multimedya belgelerini kablo aracılığıyla bir bilgisayara aktaran kullanıcılar için bu büyük bir problemdi. Şayet PC’nizde harici bir SSD şoförü varsa yeni standart ile gelen Xiaomi telefonlarınan bilgi aktaracağınız vakit bu farkı hissedeceksiniz.

USB OTG aracılığıyla evrak transferi da fark edilir derecede daha süratli olacak. Firmanın aldığı bu karar sizce geç kalınmış bir değişiklik mi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap