• Ana Sayfa
  • Genel
  • Xiaomi elektrikli arabası tezli: 5 yıl içerisinde en büyüğü olacak!

Xiaomi elektrikli arabası tezli: 5 yıl içerisinde en büyüğü olacak!

 Xiaomi elektrikli arabası tezli: 5 yıl içerisinde en büyüğü olacak!
Okunuyor Xiaomi elektrikli arabası tezli: 5 yıl içerisinde en büyüğü olacak!

Xiaomi, gelişen elektrikli araba segmentine süratli girme konusunda çok tezli. Şirket geliştirdiği arabada yazılım avantajı ve fiyatıyla pazarın yeni önderi olacağını söylüyor. Buna, bu segmente ve pazara hakim olmak isteyen CEO Lei Jun’un hırsları da dahil.

Xiaomi elektrikli arabasıyla çok iddialı

Zaman ilerledikçe şirketin elektrikli aracıyla alakalı çeşitli sızıntılar ve yeni arabanın nasıl görüneceğine dair imgeleri daima birlikte görmüştük. Fotoğrafların güvenirliği şimdi net olmasa da aracın büyük bir kısmı bitmiş durumda. Son üç yılda Xiaomi, Çin’de geleceğin elektrikli arabasının pazarlanmasına çok yardımcı olacak olan 10 yeni mağaza ve fabrika kurmuştu.

Görünüşe nazaran MS11 isimli model 2024 yılında gelecek. Projenin değeri ise, nispeten kısa bir mühlet içinde pazarın önderi olmayı hedefleyen Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun için hayli büyük.

Sızıntı olduğu tez edilen dizayna bakıldığı vakit Xiaomi’nin Amerikalı rakibi Tesla’dan ilham aldığı açıkça görülüyor. Bu nedenle Lei Jun, farklı dizayndan farklı olarak yazılım alanında öne çıkmayı hedefliyor.

Lei Jun ayrıyeten birinci Xiaomi elektrikli otomobil projesi hakkında kendinden emin açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki 20 yıl içinde otomotiv bölümünün en değerli oyuncularından biri olacaklarını düşünüyor.

Hatta dünyanın en büyük beş elektrikli araba üreticisinden biri olmak istiyor. Bu nedenle kendi dalına yatırım yapmaktan vazgeçmeyen şirket, birinci modelinin seri üretimine önümüzdeki yıl başlayacak. Lei Jun, Çinli elektrikli araç üreticilerinin gelişiminin Xiaomi’den 6-7 yıl ileride olduğunu kabul ediyor, lakin Xiaomi’nin avantajı elektronik teknolojisi ve kullanıcı tecrübesinde yatıyor.

Elektrikli arabalar satış, satış sonrası servis ve şarj paketlerini entegre ediyorlar. Gelecekte ise daha fazla hizmeti entegre edebilirler.

Geçen yıl, Xiaomi Car kabaca 439 milyon dolardan (3 milyar yuan) fazla yatırım topladı. Xiaomi’nin birinci elektrikli araba projesi için Lei Jun ile birebir düşünüyormusunuz?

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap