Yeni ekran kartı krizi yolda! Başrolde bu kere ChatGPT var!

 Yeni ekran kartı krizi yolda! Başrolde bu kere ChatGPT var!
Okunuyor Yeni ekran kartı krizi yolda! Başrolde bu kere ChatGPT var!

Kripto para madenciliği furyasının neden olduğu ekran kartı (GPU) krizini duymayan kalmamıştır. Bu periyotta ekran kartları önerilen perakende satış fiyatının (MSRP) onlarca kat üstünde fiyattan satılmıştı. Daha sonra ise kripto para madenciliğinin trendinin zayıflaması ile birlikte ekran kartı piyasası dinginleşmiş ve stok meseleleri çözülmeye başlamıştı. Büyük kripto paralar da büyük düşüş yaşayınca ekran kartı krizi sonlanmıştı.

Ancak sanayiden gelen yeni bilgiler muhtemel bir ekran kartı krizine işaret ediyor. Bu krize neden olacak olgu ise ChatGPT ismiyle tanıdığımız yapay zeka sohbet robotunun ta kendisi olabilir.

Yapay zeka akımı ekran kartlarına olan talebi artırmaya başladı

Ortaya çıkan son bilgilere nazaran ChatGPT sohbet robotunun kurucusu olan OpenAI , ChatGPT’yi eğitmek ve geliştirmek için 10 bin adet Nvidia ekran kartı kullanıyor. OpenAI’ın muhtaçlık duyacağı bu ekran kartı sayısının vakitle artacağı da bildirildi.

Buna ek olarak, yapay zeka (AI) dayanaklı sohbet robotlarının ve servislerin şiddetli bir halde yaygınlaştığı devirde büyük şirketlerin ekran kartı stoklarını eritebileceği varsayım ediliyor.

Nvidia RTX 4090 ekran kartı. (Nvidia)

Örneğin Google yahut Microsoft, yapay zeka sistemini, servislerine yerleştirmek isterse Google tek başına 4 milyon adet son kuşak Nvidia Ada Lovelace ekran kartına gereksinim duyabilir.

Ancak bu ekran kartı krizinin -gerçekleştiği takdirde- daha çok Nvidia tarafını etkileyeceği belirtiliyor. Zira Nvidia’nın ekran kartları, yapay zeka teknolojileri için rakiplerine nazaran daha fazla avantaj sunuyor. AMD ve Intel ekran kartları ise oyun tarafına daha çok odaklandığı için bu krizden pek fazla etkilenmeyebilir.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap