Apple Glass 3. parti yazılımcılar için de açık olacak

 Apple Glass 3. parti yazılımcılar için de açık olacak
Okunuyor Apple Glass 3. parti yazılımcılar için de açık olacak

Bilgi kaynakları, Apple’ın Siri ile herkesin artırılmış gerçeklik uygulamaları oluşturmasına müsaade verecek bir araç üzerinde çalıştığını sav ediyor. Sesli asistana yalnızca ne istediğinizi söylemeniz kâfi olacak, sonra modelleme, animasyon yahut klâsik programlama yazılımlarına gereksinim duymadan odanın içinde koşuşturan dijital hayvanlara sahip olabilirsiniz.

AR oluşturma aracının, Apple’ın 2017’de sessizce satın aldığı Kanadalı bir şirket olan Fabric Software’in teknolojisine dayandığı söyleniyor. Satın alınan teşebbüsün Fabric Engine’i, geliştiricilerin No Man’s Sky üzere oyunlarda kullanılan bir teknik olan prosedürel oluşturmayı kullanarak otomatik olarak ortamlar ve objeler oluşturmasına imkan tanıyor. Geliştirme aracı projesini bir Fabric kurucu ortağı olan Peter Zion’un yürüttüğüne inanılıyor. Apple, 2016 yılında 3D oyun geliştirmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan DigitalRune’u da satın almıştı.

Apple, sizi kulaklık uygulamaları için eşsiz objeler oluşturma zahmetinden de kurtarabilir. Her şey yolunda giderse gerçekçi görünecek ve davranacak objeleri tarayabilecek ve içe aktarabileceksiniz. Böylelikle Apple imali stok modelleri kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Object Capture (iPhone fotoğraflarından 3D modeller oluşturan) ve RoomPlan (sanal kat planları için) üzere mevcut özellikler, görünüşe nazaran bu uğraşların bir modülü.

Apple Glass 3. parti yazılımcılar için de açık olacak

Siri tabanlı geliştirme aracının hangi basamakta olduğu bilinmiyor, fakat kaynaklar, Apple’ın orjinal planının, paketi kulaklıkla tıpkı anda piyasaya sürmek olduğunu söylüyor. Mevcut söylentiler, giyilebilir aygıtın bu baharda geleceğini söylüyor.

Geçmişteki söylentilere nazaran, birinci karma gerçeklik kulaklığı (muhtemelen Reality Pro olarak adlandırılacak) çok kıymetli ve sıradan kullanıcılardan çok profesyonelleri hedefliyor olabilir. Bununla birlikte, sızıntılar, Apple’ın avatarlarla FaceTime aramaları ve meditasyon tecrübesi içerebilecek sıhhat ve fitness uygulamaları üzere ana akım bir kitleye hitap edecek özellikler geliştirmeye devam ettiğini gösteriyor. Apple, kolay geliştirme aracıyla birleştiğinde, uygulama ekosistemini destekleyerek daha düşük fiyatlı bir giyilebilir aygıt için taban hazırlıyor olabilir.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap