Alphabet’in gelirleri zar güç da olsa hala artıyor

 Alphabet’in gelirleri zar güç da olsa hala artıyor
Okunuyor Alphabet’in gelirleri zar güç da olsa hala artıyor

Şirket 2022’nin 4. çeyreğine ait kar sonuçlarını bildirdi ve yıldan yıla zar güç gelir artışı sağladığı anlaşıldı. Şirketin bu çeyrekte elde ettiği 76 milyar dolar, bu da 2021’in 4. çeyreğine nazaran sırf %1 artış manasına geliyor.

Google’ın reklam işi şirketin bel kemiği, lakin buradan elde edilen gelirler de bir yıl öncesine nazaran yaklaşık %3.5 oranında düştü. Lakin (Google ve Nest donanımı üzere eserleri ve Play Store’dan elde edilen geliri içeren) “diğer” kategorisinde yüzde sekizlik büyüme ve Google Cloud’da yıllık %32’lik büyüme bu reklam kayıplarını telafi etti. Bu ortada genel karlar da kıymetli ölçüde azaldı: 13,6 milyar dolarlık üç aylık net gelir, yıldan yıla %34 düştü.

Alphabet’in gelirleri zar güç da olsa hala artıyor

Elbette tüm bunların gerisinde Google’ın birkaç hafta evvel yaklaşık 12.000 çalışanını işten çıkaracağını duyurması da tesirli. Bu sayı şirketin toplam iş gücünün yaklaşık %6’sını oluşturuyor. Bu işten çıkarmalar duyurulduğu sırada, Google’ın son çeyrek mali durumunun nasıl olduğunu şimdi bilmiyorduk, lakin artık işlerin yavaşladığını görebiliyoruz.

Yine de hepsi nispi.. 2022’nin tamamı için 60 milyar dolarlık net gelir, Alphabet’in 2021’de elde ettiği 76 milyar dolarlık kara kıyasla değerli ölçüde bir düşüşü gösteriyor lakin tekrar de şirketin 2020 için elde ettiği 40 milyar doların çok ilerisinde. 2021 tam olarak sürdürülebilirliği olan bir yıl değildi ve açıkçası 2023’ün ne getireceğini de şimdi bilmiyoruz. Fakat CEO Sundar Pichai’nin bugün şirketin yatırımcılarıyla Alphabet’in önümüzdeki yılki durumu hakkında hangi ek detayları paylaşacağı görüşmesini takip ediyor olacağız.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap