İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

 İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?
Okunuyor İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

İşletim sistemi kısaca, bilgisayarda çalışan tüm donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini, denetimini sağlayan, tüm birim ve yazılımlar arasındaki ilişkiyi kontrol eden sistem yazılımlarıdır.

Ayrıca, işletim sistemleri, bilgisayara ve yazılıma bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bunlar; Windows İşletim Sistemi, MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi, UNIX İşletim Sistemi, Linux İşletim Sistemi, Pardus İşletim Sistemi, Android İşletim Sistemi ve iOS İşletim Sistemi olarak sıralanabilmektedir.

1) Windows İşletim Sistemi 

Windows İşletim Sistemi, Microsoft firması tarafından ilk olarak MS-DOS adıyla piyasaya sürülen daha sonra Windows adını alan ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olmaktadır.

Kolayca öğrenilebilen, kullanılabilen bir işletim sistemi olma özelliği taşımaktadır. Bu kolaylık Windows´a, bilgisayar pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi olması ayrıcalığını sağlamaktadır. Bu konudaki en büyük rakibi ise Linux işletim sistemidir.

Windows İşletim Sistemi Çeşitleri 

Windows İşletim Sistemi çeşitlilik olarak çok geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır.

Bu yelpaze; Windows 1.0 (1985), Windows 2.0 (1987), Windows 3.0 (1990), Windows 95 (1995), Windows 98 (1998), Windows ME (2000), Windows XP (2001), Windows Vista (2007), Windows 7 (2009), Windows 8 (2012), Windows 8.1 (2014), Windows 10 (2015) şeklinde kronolojik olarak sıralanabilmektedir.

2) MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi 

Macintosh İşletim Sistemi, Apple’ın üretmiş olduğu kişisel bilgisayarları içerisinde kullanılmakta olan gelişmiş bir işletim sistemidir. İlk olarak Apple’ın kişisel bilgisayarı olan Macintosh ile birlikte 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar farklı sürümlerle gelişimini devam ettirmiştir ve hala günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

3) UNIX İşletim Sistemi 

Unix, Brain Kernighan tarafından icat edilen ve MULTICS ekibinin üyeleri tarafından Bell Laboratuvarlarında 1960’lı yılların sonuna doğru geliştirilen bir işletim sistemidir. Genellikle komut satırları yazılarak kullanılmaktadır. Unix işletim sistemi C yazılım dili ile oluşturulmuş olma özelliği ile dikkat çekmektedir.

4) Linux İşletim Sistemi 

Linux işletim sisteminin adı, tasarlayıcısı olan Linus Torvalds’tan gelmektedir. İlk kez 1991 yılında ismini duyurmuştur. Birçok açık kaynak kodlu işletim sisteminin temelini oluşturmakta olan Linux, virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemi olarak bilinmektedir. Linux’un yanında yer almayan tek şirket ise, birçoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft’tur.

5) Pardus İşletim Sistemi 

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde Linux işletim sistemi temel alınarak geliştirilmiş yerli bir işletim sistemidir. Hızlı kurulabilen, kolay kullanılabilen, çoklu dil desteği sunan bir işletim sistemidir. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü mevcuttur.

6) Android İşletim Sistemi 

Android İşletim Sistemi, Google şirketi gibi birçok büyük ve farklı geliştiricinin birlikte piyasaya sürdüğü Linux tabanı baz alınarak tasarlanan bir mobil işletim sistemidir.

Android işletim sistemi açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılım çeşididir. Günümüzde milyonlarca android yazılım mevcuttur.

Bu işletim sisteminin kullanıldığı en büyük mağaza ise Google Play Store’dur. Google Play Store, Google tarafından kurulup işletilen bir android yazılım mağazası olma özelliği taşımaktadır. Son verilere göre dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemidir.

7) iOS İşletim Sistemi 

iOS İşletim Sistemi, Apple firmasının Mac OS İşletim Sistemini temel alarak tasarladığı ve kendi bünyesinde ürettiği akıllı cihazlarda kullandığı mobil işletim sitemidir. Günümüz teknolojisinin lüks ve geliştirilebilirliği üzerine takip edilmesi güç yenilikler ortaya çıkaran; birbiriyle yarışan teknolojik yazılımlar içinde baş başa giden iOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim sistemidir.

Kaynak:longlinememory.com

Yorum Yap
Giriş Yap