TikTok için kritik yasak! Fenomenler üzülecek!

 TikTok için kritik yasak! Fenomenler üzülecek!
Okunuyor TikTok için kritik yasak! Fenomenler üzülecek!

Ayrıca işçisinden uygulamayı, mobil cihaz hizmetinin bir kesimi olan şahsî telefonlardan ve tabletlerden, öbür bir deyişle iş için kullandıkları tüm aygıtlardan kaldırmalarını istedi.

AK, yaptığı açıklamada, “Bu tedbir, Kurulu siber güvenlik tehditlerine ve Komitenin kurumsal ortamına yönelik siber saldırılar için kullanılabilecek hareketlere karşı müdafaayı amaçlıyor” dedi. “Diğer toplumsal medya platformlarının güvenlik gelişmeleri de daima inceleme altında tutulacak.”

AK’nin yaklaşık 32.000 daimi ve kontratlı çalışanı bulunuyor. BBC’ye nazaran, çalışanlardan TikTok’u mümkün olan en kısa müddette ve en geç 15 Mart’a kadar silmelerini istendi. Çalışanlar karara uymazlarsa, AK’nin e-posta hizmeti ve Skype Kurumsal da dahil olmak üzere kurumsal uygulamalara erişimlerini kaybedecekler.

TikTok için kritik yasak! Fenomenler üzülecek!

Bir TikTok sözcüsü Engadget’e “Bu yasağın yanlış yönlendirildiğine ve temel yanlış kanılara dayandığına inanıyoruz” dedi. “Komisyonun bizimle direkt irtibata geçmemesine yahut rastgele bir açıklama sunmamasına şaşırdık. AB genelinde her ay TikTok’a gelen 125 milyon kişinin bilgilerini nasıl koruduğumuza dair açıklama yapmak için bir toplantı talep ettik. Biz, Avrupa’da kullanıcı datalarını lokal olarak depolamak için üç bilgi merkezi kurarak, çalışanların bilgilere erişimini daha da azaltarak ve Avrupa dışındaki bilgi akışlarını en aza indirerek bilgi güvenliği yaklaşımımızı geliştirmeye devam ediyoruz.”

TikTok’un ana şirketi ByteDance, Çin merkezli bir kuruluş. Kimi ülkelerdeki yetkililer uzun müddettir Çin hükümetinin uygulamayı kullanıcı datalarına ve başka güvenlik sıkıntılarına erişmek için potansiyel olarak kullanması konusundaki tasalarını lisana getiriyor.

ABD hükümeti, uygulamayı sahip olduğu aygıtların birçoklarından yasakladı. Birçok eyaletteki yetkililer benzeri yasakları yürürlüğe koyarken TikTok kimi üniversite ağlarında da yasaklandı. TikTok’u ABD’de büsbütün yasaklama eforları da var. Kasım ayında AK, TikTok’un data uygulamalarına yönelik çok sayıda devam eden soruşturma olduğunu söylemişti.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap