Windows 11, bir türlü kapanmayan programlara kesin tahlil getiriyor

 Windows 11, bir türlü kapanmayan programlara kesin tahlil getiriyor
Okunuyor Windows 11, bir türlü kapanmayan programlara kesin tahlil getiriyor

Windows 11, kullanıcıların kullanılamaz hale gelen bir uygulamayı kapatmak için çok daha uygun ve süratli bir usul sunabilir. Ekseriyetle bir uygulama çalışmayı durdurduğunda ve kullanılamaz hale geldiğinde, kapatmanın standart yolu Vazife Yöneticisi’ne gitmektir. Lakin, bir duyum kanalı tarafından keşfedilen ve Twitter’da vurgulanan Windows 11’deki (hala test aşamasında) zımnî bir değişiklikte, Microsoft süreçlerin vazife çubuğu aracılığıyla sonlandırılmasına müsaade vermeye karar veriyor üzere görünüyor.

Kullanıcının yapması gereken tek şey, misyon çubuğunda karşılık vermeyen uygulamaya sağ tıklayıp açılan menüden ‘Görevi sonlandır’ seçeneğini seçmek. Bunun manası bir problemli uygulamayı, masaüstünde direkt iki tıklama ile çözebileceksiniz. Olağan kurallar altında kapatılması gereken uygulamayı bulmak için çalışan süreçlerin listesinde arama yapmak yerine Vazife Yöneticisi’ni açmak, uygulamayı bulmak, üzerine tıklamak ve akabinde ‘Görevi sonlandır’ı tıklamak gerekir.

Windows 11, bir türlü kapanmayan programlara kesin tahlil getiriyor

Bu özellik şimdi test etabında olduğundan, önizleme sürümlerinin hepsinin Windows 11’in yayınlanan sürümüne dahil edilmesi garanti değil. Sızıntı, bu çeşit potansiyel gelen özellikleri aramak için kullanışlı olan bir Windows yapılandırma aracı olan ViVeTool’u kullanarak bâtın seçeneği keşfetti. Şu anda seçenek şimdi çalışmıyor, lakin gizli olduğundan bunun şaşırtan olmadığını belirtmek gerekiyor.

Umarız yakın gelecekte, önizleme sürümünde vazife çubuğu aracılığıyla erişilebilen yeni ‘Görevi sonlandır’ seçeneğini büsbütün aktifleştirilmiş olarak görebiliriz. Windows 11’in son önizleme sürümünde, Microsoft, Snap Düzenleri’ne bir dizi değişiklik yaparak öteki yerlerde de çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap