Yandex hacklendi! Binlerce kaynak kodu açığa çıktı!

 Yandex hacklendi! Binlerce kaynak kodu açığa çıktı!
Okunuyor Yandex hacklendi! Binlerce kaynak kodu açığa çıktı!

Son aktarılan bilgilere nazaran ülkemizde hayli tanınan olan Yandex büyük bir bilgi ihlali ile karşı karşıya kaldı. Bilgisayar korsanları, bir forumda 44.71 GB büyüklüğünde kaynak kodu depo dizininin sızdırıldığını örnekler ile birlikte paylaştı. Haberin yayılmasını takiben Yandex, sızıntıyı doğruladı.

Bu büyük sızıntı, Yandex servislerinin kaynak kodlarını kapsıyor. Bilhassa sızıntıda yer alan 1,922 adet arama sıralaması faktörünün de yer alması dikkatleri çekti.

Büyük Yandex sızıntısı şirketin kıymetli kaynak kodlarını açığa çıkardı

Bilgisayar korsanı, bilgileri Temmuz 2022 tarihinde elde ettiğini tez ediyor. Sızan kaynak kodlarını inceleyen araştırmacı Arseniy Shestakov, arşivin bir depo dizininden oluştuğunu ve rastgele bir ek data içermediğini belirtiyor. Ayrıyeten arşivdeki tüm evrakların 24 Şubat 2022‘ye yani Rus birliklerinin Ukrayna’ya girdiği güne ilişkin olduğuna değindi.

Shestakov’a nazaran sızıntı, Yandex arama motoru, Yandex Haritalar, Yandex AI asistanı Alice, Yandex Taxi, Yandex Mail, Yandex Hisse ve öteki birçok hizmet dahil olmak üzere tüm büyük Yandex hizmetlerinin kaynak kodunu içeriyor.

Bu büyük sızıntının kullanıcılara yahut çalışanlara ilişkin rastgele bir ferdî bilgi içermediği belirtildi.

Yandex , sızan arşivin sırf mevcut sürümden farklı bir dahili depo dizini içerisindeki kod kısımlarını içerdiği için kendilerinin “hacklenmediğini” vurguladı.

Yandex arama sıralamasının 1.922 faktörü de ortaya çıktı

Sızıntı sadece servislerin kaynak kodlarını değil Yandex’in arama algoritmasında kullandığı 1.922 sıralama faktörünü de ortaya çıkardı.

Endüstri analistleri bu sızıntıyı “SEO” dünyasının kıymetli olaylarından biri olarak görüyor. Kimileri da Yandex’in kullandığı bu sıralama faktörlerinin, Google üzere arama motorlarının nasıl çalıştığına dair ipuçları sunabileceğini tez ediyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap