Amazon’un drone teslimatları çok da âlâ gitmiyor!

 Amazon’un drone teslimatları çok da âlâ gitmiyor!
Okunuyor Amazon’un drone teslimatları çok da âlâ gitmiyor!

Yeni bir rapor ise Amazon’un dronlarının operasyonlarının birinci birkaç haftasında yalnızca birkaç teslimat yaptığını gösteriyor.

Program üzerinde yaklaşık on yıl çalıştıktan sonra Amazon, aralık ayında Lockeford, California ve College Station, Texas’ta drone ile teslimat yapmaya başlayacağını söylemişti. Bununla birlikte, The Information’a nazaran, Ocak ayının ortasına kadar, fakat yedi kadar az konut drone ile Amazon paketleri aldı: ikisi Kaliforniya’da ve beşi Teksas’ta.

Rapor, Amazon’un Federal Havacılık İdaresi tarafından engellendiğini ve şirketin duruma nazaran müsaade almadığı sürece insansız hava araçlarının yolların yahut insanların üzerinde uçmasını engellediğini öne sürüyor. Amazon, FAA sertifikasını lanse etmiş olsa da, ajans şimdiye kadar açıklanmayan bir dizi kısıtlama getirdi. Amazon’un sınırlamaları gevşetme taleplerini ise büyük ölçüde reddetti.

Amazon’un drone teslimatları çok da yeterli gitmiyor!

Rapora nazaran FAA’nın kabul ettiği planlardan biri, Amazon çalışanlarının, dronlar Lockeford teslimat tesisinden ayrılmadan evvel etraftaki yollardan otomobil geçmediğini denetim etmesiydi. Bu depo bir endüstriyel blokta ve dronların rastgele bir konuta ulaşmadan evvel en az bir yol üzerinden uçması gerekiyor.

Amazon’un dronları, Wing’in yanı sıra Walmart’ın ortakları Flytrex ve Zipline tarafından işletilenlerden çok daha ağır. Onlar ortalama 10-40 kg aralığında iken Amazon’un insansız hava aracı yaklaşık 80 kilo yükünde ve sırf beş kiloluk bir yük taşıyabiliyor. Rapor, dronun kütlesinin FAA yetkilileri ortasında telaşa neden olabileceğini öne sürüyor. Ajans, Wing, Flytrex ve Zipline’a karayolu üzerinde uçma müsaadesi veriyor ki Wing bugüne kadar 300.000’den fazla teslimat gerçekleştirdi.

Amazon’un beklentilerine yardımcı olmayan bir başka konu da, drone ile teslimat almak isteyen şahısların paketlerin bırakılabileceği bir art bahçeye muhtaçlık duyması: bu nedenle apartman sakinleri hizmete başvuramıyor. Drone sırf muhakkak boyutta bir kutu taşıyabiliyor ve paketleri 4 metreden aşağı atarak teslim ettiği için taşıyabileceği eser tipleri de sonlu.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap