Çin’e çip üretiminde büyük darbe! Yeniden Amerika!

 Çin’e çip üretiminde büyük darbe! Yeniden Amerika!
Okunuyor Çin’e çip üretiminde büyük darbe! Yeniden Amerika!

Bloomberg’e nazaran, iki ülkeden yetkililer cuma günü, ABD’nin NVIDIA üzere şirketlerin Çin’de en son teknolojilerini satmasını önlemek için geçen yıl kullandığı birebir ihracat denetimlerinden kimilerini benimseme konusunda anlaştılar. Muahedenin, ASML ve Nikon da dahil olmak üzere litografi sistemleri üreten şirketlere ihracat denetimleri getireceği bildiriliyor.

Bloomberg, ABD, Hollanda ve Japonya’nın muahedeyi kamuya açıklamayı planlamadığını bildirdi. Ayrıyeten, ülkeler yasal detayları belirlemek için çalışırken uygulama “aylar” alabilir. “Uzun vakittir görüşmeler devam ediyor, lakin bu mevzuda irtibat kurmuyoruz.”. Hollanda Başbakanı Mark Rutte cuma günü müzakerelerle ilgili bir soruyu yanıtlarken, “bundan bir şey çıkarsa, bunun çok görünür hale getirilip getirilemeyeceği şüpheli” dedi.

Çin’e çip üretiminde büyük darbe! Tekrar Amerika!

Bloomberg’e nazaran, muahede “en azından” ASML’nin daldırma litografi makinelerinden kimilerini kapsayacak. Geçen yıl itibariyle ASML, çip üreticilerinin en yeni akıllı telefonlara ve bilgisayarlara güç sağlayan 5nm ve 3nm yarı iletkenleri yapmak için muhtaçlık duyduğu çok ultraviyole litografi (EUV) makinelerini üreten dünyadaki tek şirketti.

Çin’i ASML eserlerinden uzaklaştırmak, Biden idaresinin ülkenin lokal çip sanayisini dondurma gayretinin bir eseri. Geçen yaz, Çin devlet medyası, Çin’in önde gelen yarı iletken üreticisi SMIC’in 14nm yongaların toplu üretimine başladığını ve yabancı yonga üretim ekipmanına erişim olmadan 7nm silikonu muvaffakiyetle üretmeye başladığını bildirdi. Çin, SMIC’in 5nm yarı iletkenler yapmak için çalıştığını söyledi, lakin şirketin bunu EUV makinelerine erişim olmadan nasıl yapacağı muhakkak değil.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap