• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Elon Musk, SpaceX’in Mart ayında Starship yörünge testini deneyeceğini söyledi

Elon Musk, SpaceX’in Mart ayında Starship yörünge testini deneyeceğini söyledi

 Elon Musk, SpaceX’in Mart ayında Starship yörünge testini deneyeceğini söyledi
Okunuyor Elon Musk, SpaceX’in Mart ayında Starship yörünge testini deneyeceğini söyledi

Cumartesi günü Twitter takipçilerinden birinin sorusuna karşılık veren Musk, özel uzay firmasının mart ayında bir fırlatma teşebbüsünü hedeflediğini söyledi. “Kalan testler âlâ giderse, önümüzdeki ay bir Starship fırlatma teşebbüsünde bulunacağız” diye yazdı.

Starship’in yörünge test uçuşunun tarihi, geçen bir buçuk yılın büyük bir kısmında daima değişen bir gaye olsa da, önümüzdeki ay roketin nihayet uçacağına inanmamız için güçlü nedenler var.

Elon Musk, SpaceX’in mart ayında Starship yörünge testini deneyeceğini söyledi

Ocak ayında Starship, birinci istiflenmiş yakıt doldurma testini muvaffakiyetle tamamladı. “Islak elbiseli prova”, SpaceX’in aracın her iki kademesini da 10 milyon libreden fazla sıvı oksijen ve metan yakıtı ile yüklediğini gördü. Kritik olarak, şirket lansman gününde tamamlaması gereken birtakım geri sayım prosedürlerinden de geçti.

SpaceX’in gerçekleştirmesi gereken testler ortasında en değerlisi, Muhteşem Ağır sahnenin 33 Raptor motorunun tamamının statik ateşlemesi. Bugüne kadar, şirket birebir anda 14’ten fazla motoru ateşlemedi. SpaceX’in Federal Havacılık Yönetimi’nden bir yörünge test uçuşu için onay alabilmesi için bunun değişmesi gerekecek. Ocak ayının sonu itibariyle, SpaceX’in şubat ayının birinci haftası üzere erken bir tarihte statik deneme atışlarını gerçekleştirmeye hazırlandığına dair işaretler vardı. Bu gerçekleşmedi. Lakin Musk’ın yorumu, SpaceX’in testi geç olmadan daha evvel deneyeceğini gösteriyor üzere görünüyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap