• Ana Sayfa
  • Bilim
  • FTC, Silikon Vadisi’ne ayak uydurmasına yardımcı olmak için teknoloji ofisi açacak

FTC, Silikon Vadisi’ne ayak uydurmasına yardımcı olmak için teknoloji ofisi açacak

 FTC, Silikon Vadisi’ne ayak uydurmasına yardımcı olmak için teknoloji ofisi açacak
Okunuyor FTC, Silikon Vadisi’ne ayak uydurmasına yardımcı olmak için teknoloji ofisi açacak

Başkan Lina Khan’ın idaresi altında FTC, odağını teknoloji şirketlerine yöneltti. Geçen yıl Epic Games, FTC’nin Çocukların Çevrimiçi Kapalılığını Muhafaza Yasasını ihlal ettiği istikametindeki savlarının akabinde 520 milyon dolarlık rekor bir uzlaşmayı kabul etmişti. Ajans ayrıyeten Microsoft’un Activision Blizzard’ı devralmasını engellemeye çalıştı ve NVIDIA’nın ARM’yi satın almasını durdurmak için dava açtı (NVIDIA mutabakattan çekildi). Ayrıyeten, raporlara nazaran FTC, Amazon’un One Medical ve MGM satın alımlarınıda inceledi. Fakat ajans, Meta’nın Within’i devralmasını engelleme teşebbüsünde başarısız oldu.

Khan yaptığı açıklamada, “Yüz yılı aşkın bir müddettir FTC, dahili uzmanlık oluşturarak yeni pazarlara ve daima değişen teknolojilere ayak uydurmak için çalışıyor. Yasa dışı ticari uygulamalarla gayret etmeye ve Amerikalıları müdafaaya devam ederken, gelişen teknolojileri ve pazar eğilimlerini tam olarak kavramak için gereken kurumsal maharetlerini de artırıyor.”

FTC, Silikon Vadisi’ne ayak uydurmasına yardımcı olmak için teknoloji ofisi açacak

Teknoloji Ofisi, FTC’nin antitröst ve tüketiciyi müdafaa kısımları tarafından ticari uygulamalara ve bunların gerisindeki teknolojiye yönelik soruşturmalarını destekleyecek. FTC çalışanına ve komite üyelerine siyaset ve araştırma konusunda tavsiyelerde bulunacak. Ek olarak, FTC’nin çalışmalarını etkileyen gelişen teknoloji ve pazar trendlerine de ışık tutacak.

Ngyuen, “En büyük odağımız olaylar üzerinde çalışmak” dedi. “Bu öncelikle muhakkak pazar ve iş modellerini anlamak ve platformun teknolojilerini ve hizmetlerini söz etmek manasına geliyor. Bu da rekabeti ve kilit piyasa oyuncularını tahlil etmeyi gerektiriyor.”

Daha fazla uzmanlığa ve teknoloji şirketlerinin nasıl çalıştığına dair daha derin bir anlayışa sahip olmayı hedefleten ofis bu yolla ajansın mahkeme celplerini ve mutabakatların detaylarını daha tesirli hale getirmek için ince ayar yapabilecek. Takım, FTC ofislerine öteki davalarda yardımcı olmaya devam edecek lakin temel misyonu teknoloji bölümünü yakından takip etmek olacak.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap