Japonya restoranları yapay zekayla denetim edecek

 Japonya restoranları yapay zekayla denetim edecek
Okunuyor Japonya restoranları yapay zekayla denetim edecek

Nikkei Asia’nın bu hafta bildirdiğine nazaran, zincir bir restoran olan Kura Sushi, yapay zekayı “suşi tabak kapaklarının kuşkulu açılıp kapanmasını” önlemek için kullanacağını söyledi.

Kura Sushi, müşterilerin taşıma bantlarından aldıkları tabakları takip ederek faturalarını oluşturmada kullanılan mevcut kameraları mart ayında güncellemeye başlamayı planlıyor. Sistem kuşkulu bir davranış tespit ederse, çalışanları uyaracak.

CNN’e konuşan bir sözcü, “Müşterilerin elleriyle aldıkları suşiyi tekrar tabaklara koyup koymadıklarını izlemek için AI ile çalışan kameralar kurmak istiyoruz” dedi. “Halihazırda sahip olduğumuz sistemleri güncelleyeceğiz.”

Japonya’daki birçok insan, “suşi terörizmi” olarak isimlendirilen bu akıma öfkeli. Görüntüler, insanların bir kap yeşil çay tozu için kaşıkları yalamak ve geri koymak üzere hijyenik olmayan davranışlarda bulunduğunu gösteriyor. Öteki görüntüler ise müşterilerin taşıma bandından geçerken suşilerin üzerine wasabi döktüğünü gösteriyor.

Japonya restoranları yapay zekayla denetim edecek

Twitter’da 98 milyondan fazla izlenen bir görüntü, bir kişinin bir soya sosu şişesinin üstünü ve bir çay fincanının kenarını yaladıktan sonra Sushiro bandına geri koymasını gösteriyordu. Öteki bir görüntüde ise bir kişinin parmağını yaladıktan sonra banttan geçen bir kesim suşiye dokunduğu görülüyor. Görüntünün viral olmasının akabinde Sushiro’nun ana şirketinin paylarının neredeyse %5 oranında düştü.

Sushiro, etkilenen restoranda tüm soya sosu şişelerini değiştirdiklerini ve her bardağı temizlediklerini söyledi. Başka konveyör bantlı suşi zincirleri üzere, kurcalamayı caydırmak ve hijyen şuuruna sahip müşterilere restoranların pak olduğundan emin olmak için sadece sipariş üzerine yemek yapmak üzere öbür siyasetler yürürlüğe koydu.

Kura Sushi, AI’yı diğer biçimlerde kullandı. 2020’de şirketin ton balığı derecelendirebilen bir uygulama kullandığı ortaya çıktı. En azından o sırada Kura Sushi, ton balığının birçoklarını Japonya dışından alıyordu. Uygulamanın, bir pandeminin ortasında seyahat etmek zorunda kalmadan kesintilerin kalitesini değerlendirmesine yardımcı olduğu söylendi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap