Metaverse cihanı günden güne dağılmaya devam ediyor

 Metaverse cihanı günden güne dağılmaya devam ediyor
Okunuyor Metaverse cihanı günden güne dağılmaya devam ediyor

Meta, birçok yerli yatırımcısının da metaverse kavramına ilgi göstermediği itiraf etmek zorunda kaldı. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg de kısa müddet evvel yaptığı açıklamada, metaverse’i sırf “işimizin küçük bir parçası” olarak tanımlaması, bu durumun en bariz göstergesi olarak kabul edilebilir.

Dünyanın en tanınan arama motoru olan Google’ın Trends datalarına nazaran, “metaverse” sözüyle yapılan arama sorguları bu yıl içinde %80 oranında geriledi. Ayrıyeten Meta Quest isimli sanal gerçeklik başlıkları üreten Reality Labs şirketi de 2022 yılında 13.7 milyar dolar işletme ziyanı açıklamıştı ki bu bile başlı başına çok büyük bir sorun.

Metaverse kozmosu günden güne dağılmaya devam ediyor

Meta ayrıyeten, “metaverse” üzerinde çalışmak üzere yaklaşık 10.000 AB çalışanını işe alma planını askıya almış durumda. Ayrıyeten, bölümün değerli isimlerinden biri olan Microsoft’un da 100’den fazla Metaverse odaklı çalışanının işine son verdiğini de bir sefer daha hatırlatalım.

Ayrıca, internet üzerinde çalışan bir profesör olan Dave Karpf da verdiği demeçte, “En büyük sorun, araçlar ne kadar güzel olursa olsun, insanların hala büyük ölçüde metaverse’e girmek istememesidir.” formunda konuştu. Üstelik daha evvel, milyarder Bill Gates de metaverse’in gelişimine karşı çıkmış ve bu mevzuda bir yenilik olmadığını düşündüğünü belirtmişti. Tüm bu sözler, Metaverse için başlamadan biten bir proje yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap