• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Yenilenebilir güç 2025 yılına kadar global güç kesimine hakim olacak

Yenilenebilir güç 2025 yılına kadar global güç kesimine hakim olacak

 Yenilenebilir güç 2025 yılına kadar global güç kesimine hakim olacak
Okunuyor Yenilenebilir güç 2025 yılına kadar global güç kesimine hakim olacak

Karbon kirliliği içermeyen güç kaynaklarının 2025 yılına kadar global olarak yeni elektrik talebinin %90’ından fazlasını karşılaması bekleniyor. Bunun birçok güneş, rüzgar ve hidroelektrik dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan gelecek. Nükleer güçte de mütevazi bir canlanma görüyor ve bu da kurumun karbonsuz güç konusundaki yükselişini destekliyor.

Bu kazanımların fosil yakıtın elektrik üretimi üzerindeki hakimiyetini azaltması bekleniyor. Böylecek 2022’de doruğa ulaşmasının akabinde elektrik bölümünden kaynaklanan karbondioksit emisyonları nihayet düşmeye başlayabilir. IEA İcra Yöneticisi Fatih Birol bugün yaptığı basın açıklamasında, “Enerji dalı emisyonları için taşma noktasına yakınız” dedi.

IEA, 2025 yılına kadar yenilenebilir gücün dünyadaki elektrik üretiminin %35’ini oluşturmasını bekliyor. Bu, birebir zaman diliminde güç üretiminin %33’üne düşeceği iddia edilen kömüre karşı az farkla bir zafer sağlayacak. Nükleer güç, dünyanın güç kaynağının kabaca %10’unu oluşturmak için yavaş büyürken, gaz da yaklaşık % 20 ile yerini koruyor.

Yenilenebilir güç 2025 yılına kadar global güç kesimine hakim olacak

Dünyadaki çabucak hemen her ülke Paris mutabakatında belirlenen pak güç maksatlarını karşılamaya çalışırken, global elektrik karışımı da değişiyor. Global ısınmayı bu muahedede belirtilen amaçlarla sınırlamak için, sera gazı emisyonlarının 2050 yılına kadar net sıfıra düşmesi gerekiyor. Bu ayrıyeten, güneş ve rüzgar gücünün dikkate paha bir formda karşılanabilir hale gelmesine yardımcı oluyor ve bu kaynakların dünyanın büyük bir kısmında elektrik üretmenin en ucuz yolu haline gelmesini sağlıyor.

Yine de iklim değişikliği şimdiden daha çok hava şartları yoluyla güç altyapımıza ziyan veriyor. Rüzgar, güneş ve hidroelektrik üretimi mevsimlerle birlikte gelgit yaşıyor. Bilhassa hidroelektrik, geçen yıl ABD, Avrupa ve Çin’deki kuraklıktan sert bir halde etkilendi. Birtakım tesisler reaktörleri soğutmak için ırmak suyu kullandığından, kuraklık Fransa’da nükleer enerjiyi de azalttı.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap