Zelzele çantanıza koymanız gerekenler burada!

 Zelzele çantanıza koymanız gerekenler burada!
Okunuyor Zelzele çantanıza koymanız gerekenler burada!

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi, 6 Şubat sabahına büyük bir felaketle uyandı. Sabaha karşı 04.17’de meydana gelen birinci sarsıntı 10 vilayetimizi birden etkilerken, merkez üssü Elbistan olan ve tıpkı gün saat 13.17 sularında gerçekleşen ikinci zelzele yıkıcılığı daha da arttırdı. Şimdiye kadar 39 binden fazla insanımızın hayatına mâl olan sarsıntıların akabinde Türkiye’nin gündemi bir anda değişti. Bölgeye adeta yardım yağarken arama kurtarma çalışmaları hâlâ devam ediyor.

Deprem çantasına neler konmalı?

Bölgede olan zelzeleler, İstanbul’da beklenen zelzelesi bir kere daha gündeme getirdi. Tedbir almak isteyen vatandaşların internette en çok arattığı mevzulardan bir tanesiyse zelzele çantası oldu. Pekala fakat bir deprem çantası hazırlarken içerisine neler konmalı? Elbette hayata devam etmek için en gerekli şey su. Bu sebepten ötürü zelzele çantanıza koymanız gereken birinci şey de su olmalı. İki adet suyu çantanıza koymayı asla ihmal etmemelisiniz. Ayrıyeten kalorisi yüksek konserve yiyecekler ve meyve suyu türevlerini de çantanıza ekleyebilirsiniz.

Arama kurtarma takımlarına sesinizi duyurmanız sıkıntı olabilir. Hasebiyle çantanıza bir adet düdük ve bir adet el feneri koymayı da unutmamanız gerekiyor. Hijyen konusu da zelzeleden bir mühlet sonra önemli sorun haline gelebiliyor. Diş macunu, diş fırçası, ıslak mendil, hijyen pedi ve tuvalet kağıdı üzere eserleri de çantaya koymakta yarar olacaktır. Ayrıyeten her 6 ayda bir zelzele çantanızı denetim etmenizi ve son kullanma müddeti geçen eserleri değiştirmenizi de öneriyoruz. Tüm bunların haricinde termal battaniye, yara bandı, boyunluk üzere eserler de sarsıntı çantasının olmazsa olmaz eserleri ortasında yer alıyor.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap