Facebook’un artık 2 milyar kullanıcısı var

 Facebook’un artık 2 milyar kullanıcısı var
Okunuyor Facebook’un artık 2 milyar kullanıcısı var

Facebook, günlük 2 milyar kullanıcıya ulaşan Meta’ya ilişkin birinci platform olmasa da (WhatsApp kısa mühlet evvel 2 milyarı aştı) bu, Meta’nın son aylarda kıymetli kesintiler yapmasına karşın şirketin en büyük reklam geliri kaynağının büyümeye devam ettiğini gösteriyor. CEO Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada şirketin yakın vakitte 11.000’den fazla kişinin işten çıkarılmasıyla sonuçlanan yine yapılanmasına atıfta bulunarak, “2023 için idare temamız ‘Verimlilik Yılı’ dedi.

Meta’nın geliri geçen yıla nazaran %4 azalmasına karşın, şirketin 2022’nin son çeyreğindeki 32,2 milyar dolarlık geliri yeniden de beklenenden biraz daha düzgün.

Analistlerle yaptığı bir görüşme sırasında Zuckerberg, Meta’nın verimliliğe öncelik verdiği için kesintiler yapmaya devam edeceğini öne sürdü. “Performans göstermeyen yahut artık çok kıymetli olmayabilecek projeleri kesmek konusunda daha proaktif olacağız” dedi. CEO ayrıyeten üretken yapay zekanın önümüzdeki yıl Meta için bir öncelik olacağını söyledi.

Facebook’un artık 2 milyar kullanıcısı var

Zuckerberg, “Üretken yapay zeka, pek çok farklı uygulamayla son derece heyecan verici yeni bir alan” dedi. “Meta için amaçlarımdan biri de üretken yapay zekada başkan olmak için araştırmalarımızı geliştirmek.”

Meta ayrıyeten metaverse yatırımlarında büyük ölçülerde para kaybetmeye de devam ediyor. Meta’nın bildirdiğine nazaran, VR, AR ve metaverse projelerini denetleyen kısım olan Reality Labs, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 4,3 milyar dolar ve tüm yıl için yaklaşık 14 milyar dolar kaybetti ve şirket, bir kere daha Reality Labs’te önümüzdeki yıl daha fazla para kaybetmeyi beklediğini doğruladı. Meta CFO’su Susan Li, “Reality Labs kayıplarımızın 2023’te artmasını bekliyoruz” dedi. “Yine de değerli uzun vadeli fırsatlar göz önüne alındığında, bu alana manalı bir halde yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Reality Labs kayıpları, Meta’nın geçen yılki gelir yavaşlamasına sebep olurken, Zuckerberg ayrıyeten şirketin geçmiş yıllara kıyasla “oldukça süratli bir evre değişikliğinin” ortasında olduğuna inandığını söyledi.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap