• Ana Sayfa
  • Bilim
  • Öğrenciler tatile doyacak! Yaz tatili öne alınıyor, işte yeni tarih!

Öğrenciler tatile doyacak! Yaz tatili öne alınıyor, işte yeni tarih!

 Öğrenciler tatile doyacak! Yaz tatili öne alınıyor, işte yeni tarih!
Okunuyor Öğrenciler tatile doyacak! Yaz tatili öne alınıyor, işte yeni tarih!

Öğrenciler şu sıralar orta tatilde. Önümüzdeki ayın çabucak başında ikinci periyot start alacak. Akabinde Haziran ayının ortasında yaz tatili başlayacak. Bu nizam yıllardır bu halde devam ediyor. Ancak mevsimsel geçişlerin artık eskisi üzere olmadığı aşikar bir gerçek.

Özellikle son birkaç yıldır, yaz mevsimi olağan döneminin dışına çıkmış durumda. Genele baktığımızda Haziran ve Ağustos periyodunda ısınan havalar artık Mayıs ve Eylül dönemine sarkmış durumda.

Uzmanlara nazaran bu durumun temel nedeni ise global ısınma. Global ısınma ile birlikte mevsimlerde de değişimler meydana geliyor.

Öğrenciler tatile doyacak! Yaz tatili öne alınıyor, işte yeni tarih!

Bu durum birtakım Avrupa ülkelerini de harekete geçirmiş durumda. Türkiye ve pek çok ülkenin eğitim sistemini örnek aldığı Finlandiya’da yaz tatilinin 1 ay daha genişletilmesi gündemde. Pekala bu nasıl olacak? Yeni tasarıya nazaran yaz tatili Mayıs ayının son Cuma günü başlayacak ve Eylül ayının son cuması sona erecek.

Bu bağlamda yaz tatili Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayacak. Burada temel öge öğrencilerin yaz aylarında toplumsallaşmalarını ön plana almak. Malum, İskandinav ülkelerinde öğrencilerin toplumsallaşması herşeyin önünde tutuluyor.

Türkiye’nin eğitimde Finlandiya’yı örnek aldığı biliniyor. Zira eğitimde Finlandiya dünyanın 1 numarası pozisyonunda. Münasebetiyle önümüzdeki süreçte Türkiye’de de yaz tatilinin öne alınması muhtemel. Pekala sizce de Türkiye’de yaz tatili 4 yıl olmalı mı? Karşılığını yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Teknolojioku

Yorum Yap
Giriş Yap